Network Kurulum

          Kablosuz Ağlar (Wireless Networks)
          Aşağıda Kablosuz sistem kavramları ile kablosuz ağ kurulum örneklerini inceleyebilirsiniz.

 • Kablosuz Ağ Nedir?
  Kablosuz yerel ağ , kablolu iletişime alternatif olarak uygulanan, RF (Radyo Frekansı) teknolojisini kullanarak havadan bilgi alışverişi yapan esnek bir iletişim sistemidir.


  Kablosuz Ağ Uygulamaları

 • Kablosuz Geniş Alan Ağı (Wireless WAN) :
  Özellikle arazi koşullarının zor olduıu , telekom altyapısının olmadığı veya yeterli kablo mesafesinin olmadığı durumlarda, binalar arasında Kablosuz cihazlarla ( Wireless Bridge ) ve ekipmanlarla oluşturulan bağlantı şeklidir.
          Kablosuz Yerel Alan Ağı (Wireless LAN) :
 • Aynı lokasyondaki bilgisayar sistemlerinin kablosuz olarak bir ağ oluşturma şeklidir.
 •  Bina içi veya kampüs alanında , mobil kullanıcılar için geliştirilmiş bir teknolojidir.
 • LAN to LAN bağlantıda mesafe birkaç kilometreye kadar çıkabilir.
 • Kablolu Ağ ile Kablosuz Ağ birbirine entegre edilebilir. Kablolu Ağ 'larda kullanıcıların yeri sabittir ve hareket edemezler. Kablosuz Ağ 'larda ise kaplama alanı içinde kullanıcılar istedikleri gibi yer değiştirebilirler. Kablolu Ağ 'daki bütün kaynaklara erişebilirler.
          Basic Service Area ( BSA ) , access point tarafından saılanan RF kaplama alanıdır. RF kaplama alanını artırmak için sisteme bir access point daha eklemek yeterlidir.Böylece varolan kablolu LAN'a erişim mesafesi artırılmış olur.
          Access Point ( AP ), ethernet omurgasına bağlanır ve kaplama alanı (Cell) içindeki bütün kablosuz client'larla iletişim kurar. AP, cell içinde yöneticidir ve network içindeki trafik akışını kontrol eder. Uzaktaki kablosuz client'lar birbirleriyle direkt değil , AP aracılığı ile haberleşirler.
          Extended Service Area Eğer tek bir cell, yeterli kaplama alanını sağlamazsa, ek cell'ler eklenerek kaplama alanı genişletilebilir.
          Network Kurulum' a geri dön

          Anasayfa' ya geri dön